Zmiany lokatorskie w projekcie Twojego nowego mieszkania

Zmiany lokatorskie w projekcie Twojego nowego mieszkania

Zmiany lokatorskie w projekcie nowego mieszkania to wszelkie modyfikacje w jego pierwotnym planie dokonane przez kupującego. Z tym pojęciem powinny zapoznać się przede wszystkim osoby planujące zakup mieszkania z rynku pierwotnego, które jest dopiero na wczesnym etapie budowy lub realizacja nie została jeszcze rozpoczęta przez dewelopera. Wówczas wiele zmian (jak na przykład usunięcie ściany działowej) może zostać naniesionych nieodpłatnie, podczas, gdy w zaawansowanym etapie budowy wyburzenie ścianki może się wiązać z dodatkowymi opłatami. Czego mogą dotyczyć zmiany lokatorskie w mieszkaniu, w jaki sposób wpływają na cennik, kiedy najlepiej zgłosić je u dewelopera? O tym poniżej.

Zakup mieszkania i co dalej?

Po podpisaniu umowy deweloperskiej klient otrzymuje projekt techniczny swojego mieszkania zgodny z wizją realizatora inwestycji. Często okazuje się jednak, że zamysł kupującego jest nieco odmienny, bo na przykład w łazience chciałby zamiast prysznica mieć wannę, a ścianka działowa powinna znaleźć się w innym miejscu. Aby zniwelować rozbieżności właśnie na tym etapie powinno paść pytanie: “czy wprowadzamy zmiany lokatorskie?”. Im szybciej będziemy mieć na nie gotową odpowiedź, tym lepiej, ponieważ zaoszczędzimy dzięki temu nie tylko czas i pieniądze, ale także nerwy.

Jakie zmiany lokatorskie można wprowadzić w nowym mieszkaniu, a co jest niemożliwe?

W dowolny sposób możemy usytuować takie elementy nowego mieszkania jak:

  • ścianka działowa,
  • drzwi wewnętrzne, z wyjątkiem sytuacji, w której klient chciałby je przesunąć w miejsce, w którym znajduje się komin instalacyjny lub wentylacyjny
  • stolarka okienna, na przykład kolor stolarki od wewnątrz czy zmiana drzwi balkonowych z uchylno-rozwiernych na przesuwne lub odwrotnie.
  • oświetlenie, włączniki, gniazdka,
  • grzejniki,
  • elementy wodno-kanalizacyjne.

Szczególną uwagę warto zwrócić tu na ostatnią pozycję, ponieważ jeśli zbyt późno zgłosimy chęć wprowadzenia zmiany w usytuowaniu prysznica czy umywalki, zmiana taka może być bardzo kosztowna, a czasem – niemożliwa do zrealizowania. Jednak z pewnością doradcy dewelopera pomogą nam znaleźć najlepsze rozwiązanie.
Na pewno nie mamy wpływu na usytuowanie następujących obiektów:

  • ściana nośna,
  • drzwi zewnętrzne,
  • elewacja.

Cennik wprowadzenia zmian lokatorskich

Koszty zmian lokatorskich dzielą się na projektowe i wykonawcze. Ich wysokość zależy przede wszystkim od skali zmian, jakie mają zostać wprowadzone w oryginalnym projekcie mieszkania. Jeśli są to drobne modyfikacje, które nie wymagają tworzenia dodatkowych rysunków technicznych, ich cena jedynie nieznacznie wpłynie na nasz budżet. Jeśli jednak zależy nam na radykalnych zmianach w inwestycji, w które aktywnie zaangażowane będzie biuro projektowe (tworzenie projektów zamiennych), wówczas koszty będą adekwatnie wyższe i zgodne z cennikiem dewelopera. Można też zażyczyć sobie wyceny niestandardowej. Warto pamiętać o tym, że prace wykonawcze zostaną podjęte tylko wtedy, kiedy klient zaakceptuje zaproponowany kosztorys.

Właściwa kolejność przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego: najpierw umowa, potem zmiany

Aranżacja przestrzeni mieszkalnej to na tyle ważna sprawa, że warto mieć tę kwestię, przynajmniej wstępnie, przemyślaną już przy podpisywaniu umowy. Dzięki temu propozycje zmian można przedstawić bezpośrednio po otrzymaniu planu mieszkania. Zalecane jest także wnikliwe zapoznanie się z treścią umowy deweloperskiej, ponieważ to właśnie w tym dokumencie znajdują się wszelkie szczegóły, w tym dotyczące praw do wprowadzania zmian lokatorskich. W dokumencie znajdują się też konkretne daty przed upływem których można zgłaszać ewentualne propozycje zmian. Ewentualne modyfikacje w mieszkaniu oraz jego zakup powinny być więc procesami równoległymi.