Bezpieczeństwo systemów IT

Bezpieczeństwo systemów IT

Zapewnienie bezpieczeństwa systemom IT jest kluczowe w działalności każdej firmy. Doskonałym narzędziem jest Identity Acces Management w skrócie zwany IAM. Pojawia się jednak pytanie IAM co to? Zobaczmy.

Identity Acces Management – do czego służy?

Nad tym, IAM co to zastanawia się naprawdę wiele osób. Identity Access Management to system, który został opracowany tylko w jednym celu: zarządzania tożsamością i dostępem. Indentity Access Management gwarantuje dostęp do firmowych danych tylko uprawnionym osobom i tylko w określonym czasie. 

W systemie Identity Access Management system autoryzacji nie ogranicza się wyłącznie do podania hasła i loginu. Autoryzacja wymaga podania jeszcze dodatkowego, zarządzanego przez Identity Management elementu. Systemy Identity Management pozwalają też błyskawicznie reagować na wszystkie próby naruszenia zasad bezpieczeństwa.

W jaki sposób system Identity Acces Management działa?

System Identity Management do sprawdzenia i potwierdzenia tożsamości użytkownika wykorzystuje bardzo różne narzędzia. Wymaga między innymi regularnej wymiany haseł. Sprawowanie kontroli nad tożsamością użytkownika przynosi firmom wiele korzyści. Przede wszystkim znacznie zmniejsza się ryzyko uszkodzenia albo utraty danych.

Dzięki Identity Acces Management można też uniknąć szkód wyrządzonych przez złośliwe oprogramowanie. Skuteczna weryfikacja tożsamości użytkownika zmniejsza też ryzyko wycieku danych osobowych pracowników i klientów. System Identity Acces Management znajduje zastosowanie w każdej firmie niezależnie od tego, jak bardzo ma rozbudowaną infrastrukturę IT.