Karty zbliżeniowe RFID

Karty zbliżeniowe w firmie

W przypadku każdej większej firmy, korporacji czy też urzędu, pojawia się potrzeba szybkiej i niezawodnej identyfikacji pracownika oraz stworzenia takiego systemu, który pozwoli mu swobodnie poruszać się po danym obszarze, ale jednocześnie ograniczy dostęp do pomieszczeń, w których jest on osobą niepowołaną. Taką możliwość dają karty zbliżeniowe.

Karty zbliżeniowe

Karty zbliżeniowe to w dużym skrócie małe plastikowe kartki, na których możemy zakodować wszelkie informacje o danej osobie. Karty zbliżeniowe stosowane są wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność ograniczenia poruszania się lub dostępu dla osób niepowołanych, a jednocześnie chcemy ułatwić pracownikom lub urzędnikom dostęp do ich biur. Karta zbliżeniowa pozwala na przykład rejestrować czas pracy danej osoby, a także umożliwia dostęp do wybranych pomieszczeń, czy wręcz upoważnia do skorzystania z firmowej stołówki lub darmowego ksero.

Zalety kart

Karta zbliżeniowa służy też na przykład do rejestracji czasu pracy pracownika. Nie musimy już zapisywać momentu wejścia i wyjścia danej osoby. Wystarczy wyposażyć wszystkich w karty plastikowe, które będą oni musieli użyć przy wejściu i wyjściu z budynku. Karta zbliżeniowa może też być wykorzystywana jako hasło na przykład, kiedy trzeba skorzystać z danego programu komputerowego lub danego komputera, na którym są informacje, które nie powinny być przeglądane przez osobę trzecią, to, zamiast kazać im zapamiętywać rozmaite wersje haseł wystarczy dać im karty plastikowe. Te mogą też służyć do autoryzacji wydań i zwrotów powierzonego majątku, narzędzi, wyposażenia. Karty plastikowe w odróżnieniu od tradycyjnych form identyfikacji są dodatkowo dużo wygodniejsze i odporniejsze na zniszczenia.