O metodach usuwania kamieni nerkowych

O metodach usuwania kamieni nerkowych

Kamień w nerce nie musi dawać żadnych objawów -wtedy wykrywany jest podczas przypadkowego badania USG. Czasem jednak daje on bardzo silne dolegliwości bólowe, szczególnie jeśli przemieści się do moczowodu. Doraźnie pomóc mogą leki przeciwbólowe, jednak jedyną skuteczną metodą pozbycia się kamienia jest jego usunięcie. Inaczej dolegliwości powrócą.

Jak usuwa się dzisiaj kamienie?

Obecnie lekarze urolodzy mają do wyboru kilka bardzo różnych metod usuwania kamieni nerkowych. Coraz rzadziej wybierana jest klasyczna operacja. W najbardziej nowoczesnych placówkach pacjentom proponuje się usunięcie kamieni nerkowych mniej inwazyjnymi metodami. Najmniejsze ryzyko powikłań występuje w przypadku usuwania kamieni najbardziej nowoczesną techniką jaką jest RIRS. Metoda ta jest coraz bardziej popularna; wciąż dołączają kolejne placówki, w których kamienie można usunąć bez konieczności nacinania skóry i nerki. Zabieg RIRS Poznań dostępny jest w jednej z prywatnych lecznic.

Korzyści dla pacjentów

RIRS Poznań to zabieg, który wykonywany jest zarówno przy wykorzystaniu giętkiego endoskopu, jak i lasera holmowego. Laser holmowy rozbija kamień bądź kamienie na drobny pył. RIRS Poznań to zabieg, który wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym popularnie nazywanym narkozą. Nie wymaga długiej hospitalizacji; większość pacjentów opuszcza lecznicę już na drugi dzień po zabiegu. Z reguły metoda RIRS stosowana jest do usuwania kamieni, których średnica nie przekracza 3 cm. Cały zabieg wykonywany jest pod kontrolą RTG.